
ISO 14001:2015
Управление на околната среда
Определя изискванията, поддръжката и формулирането на система за управление на околната среда
Приложение и изисквания
Актуалната версия е БДС EN ISO 14001:2015 Системи за управление по отношение на околната среда. Указанията за прилагане на този стандарт съдържа изисквания за разработване и поддържане на Системи за управление по отношение на околната среда (СУОС).
Стандартът е приложим за всякакви организации, независимо от броя на служителите, обхвата и предмета на дейност.
ISO 14001:2015 способства за интегрирането на СУОС в бизнес процесите и дава възможност за по-ефективно и по-ефикасно управление на аспектите на околната среда и постигане на организационните цели.
Стандартът изисква, но не се ограничава до:
- определяне на обстоятелствата – външни и вътрешни, които влияят на постигането на целите на организацията по отношение управление на аспектите на околната среда
- идентифициране на рисковете и възможностите и въвеждане и прилагане на мерки за тяхното управление
- идентифициране и оценяване на аспектите на околната среда, върху които влияе дейността на организацията и набелязване на мерки за тяхното управление
- ангажимент на висшето ръководство по отношение управлението на аспектите на околната среда
- управление и контрол върху изнесени процеси – външни доставчици
- адекватен обмен на информация със заинтересованите страни
- внедряване на механизми за контрол, наблюдение, измерване и оценяване на процесите по отношение на околната среда
Съвместимост
Структурата на актуалната версия на стандарта е съобразена с изискванията на ANNEX L, което позволява лесното интегриране на СУОС с други системи за управление, съществуващи в организацията.
Съществува добра нормативна база за прилагането на изискванията на този стандарт.

Ползи
Наличието на СУОС е предпоставка за улеснено спазване на приложимите за организацията нормативни изисквания, свързани с опазването на околната среда.
Внедряването на СУОС способства за изграждането на подобрена вътрешнофирмена екологична култура и налагане на екологично съобразени добри практики.
Изпратете вашето запитване
Често задавани въпроси
Сертифицирането на системи за управление по ISO стандарти демонстрира пред Вашите ключови заинтересовани страни, че имате структуриран, стабилен и добре управляван бизнес, който е готов за развитие. Поддържайки валиден ISO сертификат, Вие доказвате ангажимента на Вашата организация за постигане на бизнес целите и повишавате доверието на клиентите и партньорите във Вашите продукти/услуги.
Общите ползи за всяка организация включват повишена ефективност, намалени разходи, подобрена удовлетвореност на клиентите, повишаване ангажимента на персонала, намалени бизнес рискове и предимство при участия в обществени поръчки. Всеки стандарт има и специфична добавена стойност – защита на системите, данните и сигурността, защита на бизнеса от прекъсвания и сривове, редуциране на въздействието върху околната среда, поддържане на здравословна и безопасна среда за работа на персонала и други.
Свържете с нас, за да Ви разясним конкретните ползи и да Ви съдействаме за избор на подходящите за Вашата индустрия стандарти.
ISO сертификацията има значителни ползи и е приложима за компании от всички сфери на индустрията, както и за организации от публичния сектор. ISO стандартите са приложими за всички организации, независимо от вида, големината и естеството на предоставяните продукти и услуги. Сертификацията може да бъде извършена за организации с дългогодишен опит и за start-up компании. Някои стандарти (например ISO 20000-1) са с по-тесен обхват на приложимите за сертификация услуги, като това не изключва изискванията на стандарта да бъдат внедрени в организация, без да бъдат сертифицирани. Свържете с нас, за да Ви съдействаме за избор на подходящите за Вашата индустрия стандарти.
Сертификацията е процес на оценка от сертифициращ орган на съответствието на система за управление, покриваща конкретни процеси и предоставяне на услуги/продукти, спрямо изисквания на конкретен стандарт/и (ISO 9001, ISO 27001, ISO 20000-1, ISO 22301 и т.н.). Процесът на оценка се нарича сертифициращ одит и приключва с вземане на решение от сертифициращата организация за издаване на сертификат на сертифицираната организация за съответствие на системата за управление с изискванията на конкретния стандарта.